Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027
Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 jest jednym z dwóch programów współpracy transnarodowej dostępnych dla partnerów z województwa śląskiego w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
CEL PROGRAMU: wzmocnienie zintegrowanego rozwoju terytorialnego i współpracy na rzecz bardziej innowacyjnego, lepiej dostępnego i zrównoważonego regionu Morza Bałtyckiego. Program wspiera realizację Strategii dla regionu Morza Bałtyckiego.
OBSZAR OBJĘTY PROGRAMEM: dziewięć krajów, z których osiem to państwa członkowskie UE (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Szwecja i część Niemiec) oraz część Norwegii.
Mapa Programu
BUDŻET: ponad 250 mln euro z EFRR, dofinansowanie na zasadzie refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych w wysokości 80% dla partnerów z UE i 50% dla partnerów z Norwegii.
POTENCJALNI WNIOSKODAWCY:
- władze publiczne
- instytucje badawcze
- izby gospodarcze
- przedsiębiorstwa
- agencje sektorowe
- instytucje lokalne, regionalne i krajowe
- instytucje otoczenia biznesu
- uczelnie wyższe i ośrodki edukacyjne
- organizacje pozarządowe
- europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej
PRIORYTETY
Priorytet 1. Innowacyjne społeczeństwa
1.1 Odporne gospodarki i społeczności
Przykłady działań: badanie rozwiązań (np. cyfrowych) umożliwiających dostosowywanie usług i produkcji do wahania popytu; testowanie działań wzmacniających odporność społeczną, np. wspieranie inteligentnych rozwiązań w zakresie organizacji pracy.
1.2 Usługi publiczne odpowiadające na potrzeby mieszkańców
Przykłady działań: testowanie niekonwencjonalnych rozwiązań zmniejszających koszty i biurokrację oraz zwiększających skuteczność usług publicznych; pilotowanie rozwiązań zwiększających zaangażowanie obywateli w przekształcanie usług publicznych.
Priorytet 2. Społeczeństwa rozważnie korzystające z wody
2.1 Zrównoważone wody
Przykłady działań: wprowadzenie procedur usuwania substancji niebezpiecznych z wód oraz oczyszczania ścieków; wprowadzenie praktyk służących racjonalnemu wykorzystaniu wody we wszystkich sektorach (np. ponowne wykorzystanie, retencja, recyrkulacja).
2.2 Niebieska gospodarka
Przykłady działań: dywersyfikacja produktów turystyki przybrzeżnej, morskiej i wodnej śródlądowej oraz łączenie ich z innymi sektorami; usprawnienie zarządzania ruchem na morzu i wodach śródlądowych.
Priorytet 3. Społeczeństwa neutralne dla klimatu
3.1 Gospodarka o obiegu zamkniętym
Przykłady działań: koordynowanie i wspieranie inicjatyw przedsiębiorców i społeczeństwa obywatelskiego na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym; testowanie modeli zamówień publicznych, które wspierają działania na rzecz obiegu zamkniętego.
3.2 Transformacja energetyczna
Przykłady działań: wzmocnienie integracji różnych systemów energetycznych i powiązań między odbiorcami energii z różnych sektorów;przyspieszenie tworzenia systemów produkcji, magazynowania i wykorzystania energii odnawialnej.
3.3 Inteligentna zielona mobilność
Przykłady działań: wykorzystanie innowacyjnych technologii i planowanie infrastruktury w celu rozwoju niskoemisyjnych, ekologicznych i inteligentnych rozwiązań w transporcie multimodalnym; wspieranie władz publicznych w opracowywaniu i wdrażaniu ekologicznego i multimodalnego transportu przy użyciu narzędzi cyfrowych.
Priorytet 4. Zarządzanie współpracą
4.1 Platformy projektów
Przykłady działań: identyfikowanie rozwiązań opracowanych w ramach projektów Interreg i innych projektów finansowanych przez UE istotnych dla regionu Morza Bałtyckiego; analizowanie know-how wypracowanego w projektach badawczych i innowacyjnych.
4.2. Zarządzanie makroregionalne
Przykłady działań: pomoc dla koordynatorów obszarów tematycznych Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego; organizacja forów celem informowania o pracach SUERMB.
Projekty realizowane są przez międzynarodowe konsorcja partnerskie, w skład których musi wchodzić min. 3 partnerów z 3 różnych krajów z obszaru wsparcia. W ramach projektów nie można realizować dużych inwestycji.
Wyróżnia się 2 typy projektów:
- małe (small projects): mają na celu łatwiejszy dostęp do Programu. Pilotaż nie jest w nich obowiązkowy, jednak działania muszą wykraczać poza zwykłe tworzenie sieci i wymianę wiedzy. Budżet projektu nie może przekraczać 500 tys. euro, a czas realizacji 24 miesięcy.
- główne (core projects): podstawowe narzędzie wprowadzania zmian. Projekty te przygotowują, testują i dokonują transferu praktycznych i trwałych rozwiązań wypracowanych w ramach projektu. Czas realizacji wynosi maks. 36 miesięcy.