Przejdź do treści głównej

Trzecie posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Interreg Polska - Słowacja 2014-2020

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
Wyczyść
2016-04-05 14:37:20

W terminie 31.03 – 01.04.2016 r. w Żylinie na Słowacji odbyło się trzecie posiedzenie Komitetu Monitorującego programu Interreg Polska – Słowacja, podczas którego podjęto m.in następujące decyzje:

 

1) zatwierdzono pięć koncepcji projektów flagowych na łączną kwotę dofinansowania z EFFR 14 mln euro. Są to następujące koncepcje:  „Nauka bez granic”, „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr – II etap”, „Uzdrowiska pogranicza polsko-słowackiego jako rozpoznawalny w skali Europy obszar realizacji turystyki zdrowotnej - Etap I-Budowa pętli rowerowej łączącej miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu”, „Svätomariánska púť“, „KultFilmTur“. Realizacja ww. projektów zwiększy atrakcyjność polsko-słowackiego pogranicza.

Przewidywany termin zatwierdzenia projektów flagowych to koniec września 2016 r.

2) Komitet Monitorujący zatwierdził także sześć projektów parasolowych na łączną kwotę dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) 18,5 mln euro. Wdrażane one będą w ramach wyodrębnionej w programie alokacji na Fundusz Mikroprojektów, która stanowi 12% środków EFRR programu. Projekty parasolowe to projekty realizowane w partnerstwie przez polskie euroregiony i słowackie Wyższe Jednostki Terytorialne, których celem jest udzielanie dofinansowania mikroprojektom.

Mikroprojekty to wyodrębnione, indywidualne lub wspólne, przedsięwzięcia w danym projekcie parasolowym. Mają one charakter inicjatyw lokalnych i o niewielkiej skali. Obszary w jakich mikroprojekty mogą być przeprowadzane to ochrona, wzmocnienie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz rozwój edukacji transgranicznej. Wartość dofinansowania z EFRR dla mikroprojektów wynosi od 2 do 100 tys. euro. Nabory na mikroprojekty będą przeprowadzane przez każdego z partnerów projektu parasolowego.

3) Podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego zatwierdzono także zmiany w podręczniku beneficjenta i w załącznikach.

4) Inne zagadnienia, które omówiono na posiedzeniu i w odniesieniu do których zostały podjęte decyzje to: zatwierdzenie „Planu Ewaluacji Programu”; zatwierdzenie „Regulaminu pracy ekspertów oceniających projekty w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020”; pozytywnie zaopiniowano podręcznik dla mikrobeneficjentów przygotowany przez partnerów wiodących i partnerów projektów parasolowych, w tym ustalono rekomendacje do tych podręczników.

Kolejne posiedzenie Komitetu Monitorującego odbędzie się 28-29 września 2016 r. w województwie podkarpackim.

Więcej informacji oraz dokumenty zatwierdzone przez Komitet Monitorujący zostaną udostępnione na stronie internetowej programu po zatwierdzeniu protokołu z posiedzenia.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis


{captcha_ocena}
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś