Przejdź do treści głównej

"Open Air Museum.Cieszyn.Český Těšín" (Interreg V-A RCz-PL) Zapraszamy !


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2019-10-01 13:59

OpenAir Museum

26 września br. odbyła się konferencja podsumowująca realizacje projektu i otwierająca unikatowe transgraniczne muzeum Open Air Museum.Cieszyn.Český Těšín. Projekt miał na celu stworzenie nowej jakości produktu turystycznego opartego na fenomenie miasta podzielonego. Muzeum zostało ulokowane w szczególnym miejscu — na granicy dwóch państw.

Po stronie polskiej: ekspozycja muzealna tematycznie związana jest z dziedzictwem i symboliką granicznej rzeki Olzy oraz przypomina ważne wydarzenia związane z historią miasta podzielonego. Na brzegu Olzy znajduje się 5 city lightów, każdy z nich ma 7 zmieniających się paneli, na których umieszczone są informacje oraz kody QR, po zeskanowaniu których uzyskuje się dostęp do rozszerzonych wersji informacji i galerii zdjęć na stronie internetowej www.openairmuseum.info  Specjalna aplikacja mobilna pozwala na urozmaicenie zwiedzania. 28 ważnych dat w historii od powstania Cieszyna do jego podziału w 1920 r. umieszczono na zewnętrznej części 7 Kół Czasu.

Zaadaptowano przestrzeń nabrzeża Olzy na cele ekspozycji, zrealizowano prace rewitalizujące odcinek Alei Piastowskiej (strefa pieszo-rowerowa) od ulicy Zamkowej do ulicy Sportowej. W ramach prac inwestycyjnych: wybudowano nawierzchnię szlaku turystycznego: wzdłuż ścieżki zamontowano 5 city-lightów, (wyposażonych w ładowarki USB i sieć Wi-fi) będących nośnikiem treści muzealnych, oświetlono szlak i ekspozycję muzealną; w centralnej części usypano górkę widokową i obsadzono ją trawą; zabezpieczono brzegi nad Olzą i Młynówką, wyremontowano barierki, wzdłuż alei ustawiono estetyczne i nowoczesne elementy małej architektury: specjalnie zaprojektowane dla muzeum siedziska w świecących się nocą okręgach, siedziska drewniane oraz siedziska z tworzywa sztucznego oraz kosze na śmieci i psie odchody oraz stojaki rowerowe ze stali; zadbano o zieleń — największa część została poddana zabiegom pielęgnacyjnym, wykonano także nowe nasadzenia drzew, bylin i pnączy, wyremontowano koryto rzeki Młynówki na długości 225 metrów.

Po stronie czeskiej: ekspozycja muzealna składa się z paneli informacyjnych, modelu upamiętniającego istniejący podczas Il wojny światowej Stalag Teschen oraz eksponatów: symbolicznej przystani do cumowania, której powstanie zainspirowała piosenka Jaromira Nohavicy z 1989 roku oraz kolumny, która jest rodzajem czesko-polskiego słownika. Multimedialny Infokiosk jest usytuowany nieopodal Informacji Turystycznej.

Zrewitalizowane nadbrzeże Olzy jest strefą parkową wyposażoną w elementy małej architektury miejskiej w nowoczesnym stylu, ze ścieżką rowerową i pieszą. Obszar oświetlony jest przy pomocy inteligentnego systemu oświetlenia ulicznego, lampami LED z detektorami ruchu i modułami WIFI. Przestrzeń dopełniają artystycznie zaprojektowane domki dla ptaków oraz tabliczki informacyjne o ptakach.

Zapraszamy do odwiedzenia unikatowego w skali europejskiej Open Air Museum.Cieszyn.Český Těšín.

Zdjęcia Regionalny Punkt Kontaktowy Interreg V-A RCz-PL i p. Wojciech Wandzel

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś