Kolejne projekty będą realizowane na polsko-słowackim pograniczu.
28 sierpnia 2024 r. w Rajczy podpisano kolejne dwie umowy o dofinansowanie projektów w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027. Projekty przyczynią się do rewitalizacji dziedzictwa kulturowego i wydłużenia sezonu turystycznego na polsko-słowackim pograniczu.
Projekty: „Brama do Beskidów” oraz „Centrum europejskiej kultury góralskiej” otrzymają łącznie ponad 4,1 mln euro dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Brama do Beskidów
Jednym z kluczowych działań projektu „Brama do Beskidów” jest rewitalizacja Domu Palarika w mieście Čadca oraz modernizacja przestrzeni kulturowej w Węgierskiej Górce.
Projekt zakłada przywrócenie świetności Domu Palarika, który zyska nowoczesną przestrzeń kulturalną. W budynku znajdą się sale wystawowe oraz przestrzeń do warsztatów twórczych, które będą promować lokalne tradycje, rzemiosło oraz kulturę, ze szczególnym naciskiem na druciarstwo – dawną, charakterystyczną formę rzemiosła tego regionu.
Natomiast w Węgierskiej Górce prace obejmą modernizację budynków zabytkowego kościoła, plebanii oraz budynku gospodarczego. W plebanii powstanie tradycyjna izba wystawowa, a w zabytkowym gospodarstwie plebańskim utworzone zostanie muzeum, które przyciągnie turystów zainteresowanych tradycjami górskimi i kulturą polsko-słowackiego pogranicza.
Rewitalizacja obiektów to jednak tylko jedna część działań. Druga, równie ważna, dotyczy organizacji licznych wydarzeń kulturalnych po obu stronach granicy.
Projekt realizowany przez Mesto Čadca, Parafię Rzymsko-Katolicką Św. Katarzyny w Cięcinie oraz Gminę Węgierska Górka otrzyma ponad 2,1 mln euro dofinansowania ze środków europejskich.
Centrum Kultury Góralskiej w Rajczy i Skalité
Innym ważnym projektem jest stworzenie Europejskiego Centrum Kultury Góralskiej, które połączy miejscowości Skalité na Słowacji oraz Rajczę w Polsce. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez stworzenie nowoczesnej infrastruktury kulturalnej, nawiązującej do bogatej historii i tradycji góralskich.
W Skalité powstanie nowe centrum kulturalne, które obejmie galerię, centrum informacyjne oraz przestrzeń multimedialną. Turyści będą mogli nie tylko odpocząć, ale także poznać historię regionu dzięki interaktywnym prezentacjom i warsztatom.
W Rajczy modernizacji poddana zostanie przestrzeń publiczna wokół Domu Kultury, w tym zewnętrzne podium wraz z jego otoczeniem. W miejscu tym organizowane będą liczne wydarzenia kulturalne i społeczne. W planach jest również utworzenie nowego Centrum Informacji Turystycznej, które będzie dostępne także dla osób niepełnosprawnych, co zwiększy dostępność informacji o regionie dla wszystkich odwiedzających.
Dla mieszkańców i turystów, partnerzy projektu zaplanowali cykl wydarzeń promujących regionalną kulturę i twórczość lokalną.
Projekt realizowany przez Obec Skalité oraz Gminę Rajcza otrzyma ponad 2 mln euro dofinansowania ze środków europejskich.
Podpisanie umów na realizację projektów turystycznych - 28 sierpnia w Rajczy