Program Interreg Polska-Słowacja po 2027 roku – podsumowanie konsultacji społecznych
Program Interreg Polska-Słowacja od lat wspiera rozwój regionu polsko-słowackiego pogranicza. Dzięki środkom europejskim powstają nowe ścieżki rowerowe, modernizowane są zabytki, a mieszkańcy i instytucje obu krajów współpracują w projektach, które zmieniają codzienne życie.
W zeszłym roku, na zlecenie Komisji Europejskiej, prowadziliśmy konsultacje społeczne, które miały odpowiedzieć na pytanie: jak mieszkańcy i instytucje pogranicza widzą współpracę transgraniczną po 2027 roku? Wyniki konsultacji zebraliśmy w specjalnym raporcie, który wysłaliśmy do KE – i to właśnie w nim znajdziesz inspirujące odpowiedzi na to pytanie.
Co zawiera raport?
Raport podsumowuje głos 758 uczestników konsultacji, w tym zarówno mieszkańców, jak i ekspertów oraz przedstawicieli instytucji pogranicza. Omawia kluczowe wyzwania i szanse dla współpracy, w tym m.in.:
- co obecnie działa dobrze we współpracy polsko-słowackiej, powinno zostać zachowane i wzmocnione?
- jakie są główne przeszkody dla dobrej współpracy i co możemy wspólnie zrobić, żeby je przezwyciężyć?
- dlaczego projekty infrastrukturalne są potrzebne na pograniczu i ważne dla mieszkańców?
Jak zbieraliśmy dane?
W konsultacjach społecznych wykorzystaliśmy zarówno metody ilościowe jak i jakościowe. Respondenci mogli wziąć udział w ankiecie internetowej, indywidualnych wywiadach pogłębionych, warsztatach metodą Charette, spotkaniach dedykowanych dla młodzieży i seniorów czy wypełnić ankietę w punkcie konsultacyjnym.
Analiza zebranych danych pokazała, że mieszkańcy i instytucje pogranicza mają wiele świetnych pomysłów na rozwój regionu, w tym swoje wymarzone projekty współpracy.
Nie tylko podsumowanie!
Raport z konsultacji społecznych to nie tylko podsumowanie dotyczące dotychczasowej współpracy. Zebraliśmy w nim również najważniejsze rekomendacje i opinie respondentów konsultacji dotyczące ich wizji przyszłości programu. Uczestnikom konsultacji serdecznie dziękujemy!
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu, który dostępny jest poniżej: